Sıkça Sorulan Sorular

Obezite Operasyonu Sonrası Ne Zaman Hamile Kalınabilir?

k-0943

Obezite ameliyatından 1 yıl sonra hastalar rahatlıkla gebelik planlayabilir.

Ameliyatından sonra ne kadar süre vitamin takviyesi almam gerekir?

k-1105

​Sleeve gastrektomi den sonra 3 ay, gastrik by-pass ameliyatından sonra takipler de göz önünde bulundurularak uzun yıllar takviye gerekebilir.

Ben Obezite Ameliyatı Olabilir miyim?

Ben Obezite Ameliyatı Olabilir miyim

15-65 yaş arası, vücut kitle indeksi 35 kg/m2 ve üzeri, ameliyata engel hastalığı olmayan kişiler bu ameliyatı olabilir.

Diyabet Hastaları Obezite Ameliyatı Olabilir mi?

Diyabet Hastaları Obezite Ameliyatı Olabilir mi

Evet olabilir. Hatta diyabetli obez hastaların daha öncelikli ameliyat olması gerekir. Obezite ameliyatlarından sonra ciddi iyileşmeyle birlikte diyabetik tabloda tam düzelme olasıdır.

Obezite ameliyatı sonrası tekrar eski kiloya ulaşmak mümkün müdür?

Obezite-ameliyatı-sonrası-tekrar-eski-kiloya-ulaşmak-mümkün-müdü

Teknik olarak ameliyat doğru yapılırsa ve hasta önerilere uyarsa ideal kilosuna ulaşıp hayatına devam etmesi beklenir. Ancak beslenme ve egzersiz kurallarına uyulmazsa kilo alma şansı vardır ancak eski kilolarına ulaşması oldukça zordur.

Obezite Ameliyatlarında Nasıl Bir Kesi Yapılır?

Obezite Ameliyatlarında Nasıl Bir Kesi Yapılır

Bu ameliyatların tamamı kapalı ( laparoskopik) olarak uygulanır. Bu yöntemde karın boşluğuna enstrümanları kullanmak için küçük delikler açılarak girilir. Karında geniş bir kesi yapılmaz.

Obezite Ameliyatı Sonrası Her Besini Tüketilir miyim?

Obezite Ameliyatı Sonrası Her Besini Tüketilir miyim

Ameliyat sonrası iyileşme döneminde size verilecek diyet programı uygulanmalıdır. Birinci aydan sonra tüm gıdalar tüketilebilmekle birlikte gazlı ve kalorili içeceklerden ömür boyu kaçınılması önerilir

Obezite Ameliyatları Riskli midir?

Obezite Ameliyatları Riskli midir

Bu ameliyatlar, hastanın genel performansı değerlendirildikten sonra uygunluk görülürse yapılır ve herhangi bir mide veya bu düzeydeki bir girişimle aynı derecede risk taşır. Kullanılan malzemeler de ameliyat güvenliği açısından oldukca önemli faktörlerdir.

Ameliyat Sürecinde Hangi Komplikasyonlar Gelişebilir?

​Her ameliyatta olabilecek genel komplikasyonlar (tromboembolizim, ilaç allerjileri, solunum problemleri gibi) ile birlikte mide ve barsakların ameliyat bölgelerinden kanama veya sızıntı (leak) riskleri mevcuttur.

Obezite ameliyatı sonrası ne zaman işe dönülebilirim ve spor yapılabilir miyim?

​Ameliyattan 3-4 gün sonra taburcu olunup yasadığınız ülkenize veya şehrinize dönebilirsiniz. Taburcu olduktan sonra hafif yürüyüşlere başlayıp, 3-4 hafta sonra istediğiniz sporu yapabilirsiniz.

Hangi Tip Ameliyat Olmam Gerekir?

Yaş, ek hastalıklar, varsa diyabetin derecesi ve yeme alışkanlıkları göz önünde bulundurularak karar verilir. Kilo verme oranları gastrik by-pass ve sleeve gastrektomi ameliyatlarında benzerdir. Diyabete olan etki by-pass ameliyatında daha kuvvetlidir. Ancak bu ameliyatta da vitamin ve mineral kayıpları sık olmaktadır. Gastrik Band her iki faktör için daha az etkili bir girişimdir.

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatlar uzun süredir cerrahi pratiğinde bulunmaktadır. Uygun hastalar ayrıntılı hazırlıkların (birçok doktor muayenesi, kan testleri, endoskopi, solunum testleri, EKG , radyolojik inceleme) ardından operasyon planlanır.

Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi

Sağlı Truzim belgesi - web alt banner

Adres

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya

facebookinstagram

Telefonlar