Avakado Yemek için 7 Neden

Bir çok meyveye göre farklı olan avokado karbonhidrat içeriği yanında sağlıklı yağ içeriği oldukça zengin bir meyvedir. Bu yüzden bir çok çalışma sağlığa güçlü yararları olduğunu göstermektedir.

1- İnanılmaz besleyici bir besindir! Avokado içerisindeki 20 farklı vitamin ve mineral sayesinde oldukça besleyici bir meyvedir. B5, B6 ,C,E,K vitaminleri, folat, potasyumdan oldukça zengin olan avokado aynı zamanda az miktarda Magnezyum, Manganez, Bakır, Demir, Çinko, Fosfor, A Vitamini, B1 (Tiamin), Riboflavin) ve B3 (Niasin) içerir. Avokado, herhangi bir kolesterol veya sodyum içermez ve doymuş yağ oranında düşüktür.

2. Muzdan daha fazla potasyum içermektedir. Birçok çalışma, yüksek bir potasyum alımı olanağının, kalp krizi, inme ve böbrek yetmezliği için büyük bir risk faktörü olan azaltılmış kan basıncıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir. Avokado potasyumun iyi kaynaklarından olan muzdan daha fazla potasyum içermektedir. Böylece avokado tansiyon düzeyinin düzenlenmesinde etkili bir meyvedir.

3. Tekli doymamış yağ asitlerince zengindir. Avokado zeytin yağının ana bileşeni olan tekli doymamış yağ asitlerince (oleik asit) zengindir. Oleik asit iltihaplanmalarda, kanserin önlenmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda oleik asit ısıya bağlı oksidasyona oldukça dirençlidir. Bu da avokado yağının pişirmelerde rahatlıkla kullanılabileceğinin göstergesidir.

4. Avokado bir lif (posa) deposudur. Posa , kilo kaybına katkıda bulunabilen, kan şekeri artışını azaltabilen ve birçok hastalığın önlenmesinde oldukça etkili olan vücutta besinlerin sindirilemeyen kısmıdır. Avokado iyi derecede posa kaynağıdır. 100 gram avokadoda ortalama 10 g lif bulunmaktadır. Bu da vücut sağlığında ve kilo kontrolünde oldukça önemli bir miktardır.

5. Yağda çözünen vitaminler için bulunmaz bir meyvedir. A,D,E,K vitaminleri ve karatenoid gibi antioksidanların emilimi yağ ile gerçekleşmektedir. Yapılan bazı çalışmaların desteklediği gibi avokado ve avokado yağının kullanıldığı besinlerden alınan antioksidanların emilimi daha fazladır.

6. Göz sağlığı için etkilidir. Avokado antioksidanlarca zengin bir besindir. Bunların içerisinde göz sağlığı için oldukça etkili olan Lutein ve Zeaksantin denilen besin maddeleri dahildir.

7. Kansere karşı koruyucudur. İzole hücrelerde yapılan bazı çalışmalar, avokadolarda bulunan besinlerin, prostat kanserinin önlenmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca kemoterapi sonucu oluşan yan etkileri azalttığına dair çalışmalar da mevcuttur. Ayıca karakteristik fitokimyasal içeriği ile kanser hücrelerini doğru zamanda yakalayıp büyümesini inhibe ederler.

Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi

Sağlı Truzim belgesi - web alt banner

Adres

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya

facebookinstagram

Telefonlar